JAK V LETOŠNÍM ROCE?

marnice_2014a.jpg

Od počátku března nám opět začaly brigády na objektu bývalé Márnice. Proběhly vnitřní práce od obouchávání staré omítky, ohazování špalet kolem nových dveří až po přesunutí střešního okna směrem do méně pohledového prostoru na hřbitov. Nakonec jsme se pustili do vrchního pláště střechy, v pokládání fialové (anglické) břidlice. Můj bratranec Tomáš Aust nás řemeslně zaškolil a ukázal jak správně přisekávat břidlici, dělat jedním úderem bezpečně přes úhelník nové dírky, čeho se vyvarovat, kde vypodložit latičkami, jakým zdravým tónem dobrá břidlice zvoní a jak logicky při pokládání postupovat tak, abychom měli řemeslně čistou a funkční střechu bez použití plechu. Musím se přiznat, že mne i Míru toto řemeslo příjemně pohltilo. Je to taková pěkná logická hra, kdy křehkost každé šablony vyzkouší kladivo, měděné hřebíky a šikovnost ruky.

Chtěl bych poděkovat všem, co chodí od jara na brigády, ať už to je Karel, Jarda, Míra, Pavel, Libor, Josef, Lucka, Pavla, Vojta, Anička, Vendulka, Viktorka a věřím, že nás brzy bude chodit více a společně se nám podaří do podzimu opět viditelně zlepšit nejenom stav historického secesního objektu Márnice. Podali jsme letos žádost o dotaci na opětovné sázení 55 jírovců koňských do „kaštanovky“ směrem do obce Slunečná, kterou bychom chtěli opět dosázet se žáky a učiteli ZŠ a zbytek stromů s občany již tradičně 28. října na svátek vzniku naší republiky. Čeká nás i nové plaňkové oplocení u objektu bývalé Kinského Ledárny u Sokolovny, kde nás podpořila částkou 70.000,- Kč Nadace Via a před sebou máme hlavně dokončení a předání Křížové cesty s naučnou stezkou.

Ale vraťme se k aktuálním jarním brigádám na Márnici. Letos je tomu přesně 110 let od jejího postavení šenovským stavitelem panem Richterem. Díky poslední finanční podpoře Nadace Via budeme pokračovat v rekonstrukci ve vnitřních prostorách objektu. Plánujeme v letošním roce dokončit v sádrokartonech strop, dřevěnou podlahu se schodištěm do patra a osazení historických kachlových kamen, které darovala rodina Brzků. Na podzim při Dušičkách tak poprvé zatopíme v novém komínu a tradiční návštěvníky na „Dušičky“ přivítáme malým pohoštěním již v teple. Pokud vše dobře letos dopadne, tak v příštím roce po zhotovení elektroinstalace a drobných vnitřních stavebních úpravách bychom mohli již vážně koncipovat stálou expozici Muzea svítidel a pamětní síň Eliase Palmeho. Rekonstrukce čelní fasády bude záviset na mnoha aspektech.

Věřím, že se nám to společnými silami povede. V minulosti jsme dvakrát neúspěšně žádali o příspěvek 30.000,-Kč od Města, kdy ani jednou nebylo žádné usnesení, kdy chyběl vždy jeden hlas. Věřím, že se nám to do třetice letos povede a Město nás po letech v obnově historického objektu nakonec podpoří. Přál bych si, kdyby to bylo velkou většinou zastupitelů. Bez vzájemné spolupráce to v budoucnu jinak nepůjde.

Kéž by si všichni uvědomili, že jsme zachránili historický objekt před jeho schválenou demolicí, že jsme posunuli a rekonstruovali hřbitovní bránu na své původní místo, vysadili jsme nový trávník a 41 stromů jírovců červených kolem hřbitova. V mnoha desítkách brigádách lidé a patrioti dodali tomuto místu opět svého ducha, ale hlavně vytvořili jsme důstojný vstup na hřbitov nejen mezi dříve či později zesnulé občany, ale i odpočívající bývalé řemeslníky, obchodníky či továrníky, z jehož odkazu žije město dodnes. Naše městečko tak bude moci nabídnout návštěvníkům další pěkný kout v centru u kostela, kdy nebýt sdružení lidí a přátel SONOW a NA VÝSLUNÍ, tak zde mnohé již nebylo, nebo by to bylo v mnohem horším stavu. Děkuji Vám všem za to, že Vám to nebylo lhostejné.

Jsou lidé, kteří nám nemohou pomoci fyzicky, ale pomáhají finančně. Kdo by nám chtěl přispět, může nám poslat na bankovní účet 2816074001/5500 libovolnou částku, kdy do zprávy příjemce uveďte „Dar“. Dárce pravidelně zveřejňujeme, ale ctíme právo i přání lidí, kteří nechtějí být zveřejněni. Pro podnikatele můžeme vystavit Darovací smlouvu, kterou lze odečíst ze základu daně v příslušném daňovém období.

Přijďte nám pomoci vždy v lichou sobotu od 9:00 hodin.
Dobrou náladu vezměte s sebou.
 
Fotografie z brigád naleznete ve fotogalerii roku 2014.
 
Václav Frömmel
předseda Občanského sdružení NA VÝSLUNÍ