Hromosvod na břidlicové střeše „kaple“

hromosvod.jpg

Poslední dobou probíhaly brigády každou sobotu, kdy jsme nadále pokrývali fialovou břidlicí střešní plášť na objektu bývalé márnice u kostela. Myslel jsem si původně, že to půjde mnohem rychleji, ale práce s břidlicí vyžaduje doslova „hrát si“. Jelikož chceme minimalizovat rušivé plechové prvky na střeše, je potřeba vše dělat do detailu s maximální přesností a pečlivostí. Je proto důležité vědět, které strany jsou návětrné apod. Chtěl bych poděkovat Tomášovi Austovi, že nám daroval 14 titanzinkových větráčků na odvětrání střešního pláště.
Abychom mohli úspěšně dokončit střechu, bylo zapotřebí nejdříve propojit oba vykované zdobné hromosvody vodícím ocelovým drátem s úchyty až do země. Chtěl bych poděkovat tímto panu Jiřímu Jakoubkovi, který nám ochotně daroval materiál k úspěšnému dokončení hromosvodu. Děkuji i klukům, co si udělali v týdnu „kopáčskou“ brigádu k procvičení a protáhnutí těla tak, aby bylo vše připravené k dokončení na pravidelné brigádnické sobotě. Máme hotovy venkovní oplechování okenních štukových parapetů, jsou znovu natřeny kované zdobné hromosvody a okenní mříže dveří, osazeny nové modřínové parapety uvnitř objektu, jsou nově zhotoveny větračky dvoukřídlých dveří a naddveřní lunetové okno s původním optickým dělením. Bezpečnostní izolační skla nám darovala za symbolickou 1,- Kč firma Pilkington Czech z Novin pod Ralskem jako přímou podporu záměru našeho sdružení ve vybudování Muzea svítidel s pamětní síní Eliase Palmeho, děkujeme.
Chtěl bych nakonec poděkovat dárci, který nechtěl být zveřejněn, ale daroval nám ve dvou splátkách celkem 2.650,- Kč na zakoupení měděných hřebíků pro střechu. Jak se sami můžete přesvědčit, i malá finanční pomoc je ve výsledku dobře vidět. Je toho ještě mnoho k dokončení ve vnitřních úpravách. Potřebovali bychom ještě letos udělat asfaltové izolace podlah proti vlhkosti, schodiště do patra, rozvody elektriky a vnitřní omítky. Snad se najde nějaký nový sponzor, nebo více lidí, kteří nám ochotně přispějí menší finanční částkou.
Pokud můžete a není Vám lhostejný osud tohoto historického objektu, můžete nám přispět k dokončení stavebních prací libovolnou částkou na bankovní účet 2816074001/5500 Občanského sdružení NA VÝSLUNÍ, a nebo nám přijďte pomoci vždy v sobotu od 9 hodin.
Těším se na viděnou opět při brigádách.
Václav Frömmel, předseda O.s. NA VÝSLUNÍ